کاهش تعرفه واردات خودرو به ۲۰ درصد طی سه سال

با افزایش قیمت ارز و پس از آن خروج آمریکا از برجام، قیمت خودرو های داخلی و خارجی در بازار با افزایشی سریع و ناگهانی مواجه شد؛ فرایندی که بیشترین فشار را به خریداران وارد کرده و آن‏ها را به واکنش و راه انداختن کمپینی با عنوان «نه به خرید خودرو صفر داخلی و خارجی» وا داشته است، پویشی که مشخص نیست جدیت مصرف‏کننده در اجرای آن چقدر است.

کاهش تعرفه واردات خودرو به ۲۰ درصد طی سه سال

به گزارش «اخبار خودرو» ، بالا رفتن ناگهانی و شدید قیمت‏ها در هر بازاری می‏تواند به سرعت به ایجاد رکود در آن بازار منجر شود. تبعات این اتفاق در بازار خودرو می‏تواند تحریم خرید توسط مشتری باشد. کمتر از سه سال پیش و پس از توافق برجام بود که وقتی انتظار مصرف‏کنندگان برای افزایش سریع کیفیت خودروهای داخلی و کاهش قیمت آن‏ها برآورده نشد، کمپین «تحریم خرید خودرو صفر داخلی» را به راه انداختند؛ واکنشی که خیلی زود با ارائه تسهیلات ۲۵ میلیون‏تومانی خرید خودرو با سود پایین، فراموش شد و مردم را با بازار خودرو آشتی داد. این بار هم با افزایش قیمت ارز و پس از آن خروج آمریکا از برجام، قیمت خودروهای داخلی و خارجی در بازار با افزایشی سریع و ناگهانی مواجه شد؛ فرایندی که بیشترین فشار را به خریداران وارد کرده و آن‏ها را به واکنش و راه انداختن کمپینی با عنوان «نه به خرید خودرو صفر داخلی و خارجی» وا داشته است، پویشی که مشخص نیست جدیت مصرف‏ کننده در اجرای آن چقدر است و با توجه به سرعت بالای تغییر و تحولات فعلی، چه نتایج و تصمیم‏گیری را به دنبال خواهد داشت. در چنین شرایطی، یکی از اعضای شورای رقابت که سخنگو و عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس نیز هست، پیشنهاد کاهش تعرفه واردات خودرو به ۲۰ درصد طی سه سال را داده است.

تناقض استقبال از فروش و نارضایتی از قیمت

 

شکل‏گیری تناقض عجیب استقبال مصرف‏کننده از فروش و پیش‏فروش انواع خودروهای داخلی و خارجی با وجود نارضایتی از قیمت‏ها، باعث انتقال سرمایه سرگردان مردم به بازار خودرو شده است. شرایطی که اختلاف قیمت قابل توجهی را میان قیمت کارخانه تا بازار این محصول رقم زده و شرایطی در این بازار ایجاد کرده که ساماندهی و کنترل آن دشوار است. اما ولی ملکی، عضو شورای رقابت معتقد است: بازار خودرو طی یک‏ماه ساماندهی خواهد شد. وی با تاکید بر این‏که تعرفه خودروهای وارداتی باید به تعرفه‏ های مشخص شده در سال ۹۶ بازگردد ، اظهار کرد: تعرفه خودروهای وارداتی باید تا سه سال دیگر یعنی سال ۱۴۰۰، سالانه پنج درصد کاهش یابد تا در نهایت از ۴۰درصد به ۲۰درصد برسد. این بازه زمانی حتی از مدت پیش‌بینی‌شده در طرح مسکوت‌مانده ساماندهی بازار خودرو هم چهار سال کوتاه‌تر است. به گفته این نماینده مجلس، اختلاف قیمت خودرو میان کارخانه و بازار، به سبب هجوم سرمایه ‏های سرگردان به این بخش به وجود آمده است. وی همچنین در مورد خودروهای داخل گفت: قیمت خودروهای کمتر از ۴۵میلیون تومان با در نظر گرفتن تورم بخشی به دلیل کاهش کیفیت و بهره ‏وری، حدود هفت درصد افزایش خواهد یافت.

از جلسات خودروسازان تا سوال از رئیس‏ جمهور

هزینه تولید در صنعت خودرو و قطعه‏ سازی از اواخر سال گذشته افزایش قابل توجهی داشته است. به صورت خاص سبد خرید مواد اولیه قطعه ‏سازان در این مدت بین ۳۵ تا ۴۰ درصد افزایش قیمت داشت. به گفته قطعه‏ سازان، در شرایط فعلی و با قیمت‏های موجود، ادامه تولید در این بخش امکان‏پذیر نیست و واحدهای زیادی ناچار به تعطیلی خواهند بود. همین مساله باعث شد خودروسازان و قطعه‏ سازان در ماه‏های گذشته جلسات متعددی با موضوع «ضرورت افزایش قیمت خودرو» برگزار کنند، تا جایی که محمد شریعتمداری، وزیر صنعت، معدن و تجارت در آخرین اظهارات اردیبهشت‏ماه خود، سقف مجاز افزایش قیمت خودرو را ۹.۶درصد اعلام کرده بود. با این‏حال در هفته گذشته، شورای رقابت دستو‏رالعمل تنظیم قیمت خودروهای داخلی را صادر کرد. بر این اساس، مجوز افزایش ۵.۶ تا ۷.۱درصدی قیمت محصولات سه شرکت ایران‏خودرو، سایپا و مدیران‏خودرو صادر شد و خودروسازان از اول تیرماه سال‏جاری می‏توانند حداکثر به میزان درصدهای اعلام شده قیمت محصولات خود را افزایش دهند. تصمیمی که البته نه رضایت خودروساز را به همراه داشت، نه قطعه‏ ساز و نه حتی مصرف‏کننده را. ظاهرا وضعیت قیمت‏ها در بازار خودرو در کنار بازار سکه و ارز، صدای نمایندگان مجلس را نیز درآورده است. تعدادی از نمایندگان معتقدند دیگر جلسه با وزرای صنعت و اقتصاد و سوال از آن‏ها برایشان قانع‏کننده نخواهد بود. بر این اساس، احمد علیرضا بیگی، عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس روز گذشته از ارائه طرح سوال از رئیس‏جمهور بابت گرانی ارز، سکه و خودرو به هیات ‏رئیسه مجلس خبر داده است. به گفته این نماینده مجلس، محوریت طرح سوال از رئیس ‏جمهور که به امضای ۸۰ نفر از نمایندگان رسیده، افزایش بی ‏سابقه قیمت سکه، خودرو و ارز است.

www.donyayekhodro.com/?p=215106

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *